Számos esetekben valósult meg lakásfelújítások során az, hogy a meglévő terek átalakításakor jellemzően gipszkarton megoldások kerültek kivitelezésre. Villanyszerelési szempontból is könnyű ezekkel dolgozni, ugyanis a gipszkartonba süllyesztett LED paneleket gyerekjáték felhelyezni, nem igényel nagyobb szakértelmet.
Ezúttal az úgynevezett mini LED panelekről lesz szó. Sokféle méretben és ehhez mérten különböző teljesítményben is beszerezhetőek. A tenyérnyi nagyságtól a 30 cm átmérőjükig mindegyik megtalálható. Szinte törvényszerű, hogy a méret és a teljesítmény ezeknél a világító testeknél egyenes arányban növekszik. Vagyis minél nagyobb a LED panel, annál nagyobb fényáramot képes leadni. A rugók számát is befolyásolja a méret, ugyanis a kisebbeknél egy pár rugó tartozik a csomagoláshoz, a nagyobbak esetében pedig négy darab rugó található a könnyebb rögzítés érdekében.
Rengeteg előnnyel jár, ha ezeket a világító eszközöket választjuk otthonunk megvilágítására. Kiválóak fővilágításnak, de hangulatfénykeltésnek dekorációnak sem utolsók. Kifogástalan fényük mellett nagyon alacsony fogyasztással rendelkeznek. Megjelenése modern, letisztult és diszkréten illeszkedik a felületbe. Vásárolható kör, illetve négyzet alakú egyaránt. Általános jellemzőjük a rendkívül egyszerű összeszerelés, felhelyezés. Gyakorlatilag csak a hozzá testhezálló lyukat kell kivágnunk és a rugók segítségével rögzíthetjük a megfelelő helyre és mindemellett roppantul kevés helyet is foglal. Beépítési mélységük csupán pár centiméter. A hálózati 230V kábellel kell egybe applikálni és a hozzá tartozó tápegységgel már működőképes. Súlyuk meglehetősen alacsony, így egyáltalán nem terhelik a mennyezetet. A lámpák konstans jó megvilágítást biztosítanak kellemetlen vakító hatás nélkül. Ez azért lehetséges, mert a világítótest előlapja kivétel nélkül egy homogén opál plexiből áll és e mögött helyezkedik el egy a LED szalagokhoz csak részben hasonlítható berendezés, voltaképpen LED diódák, ami a panel fényét adja.
Az utóbbi időben egyre népszerűbbé és keresettebbé váltak a vásárlók körében, részben a fentebb taglalt okok és a pénztárcát is kímélő megfizethető ár miatt. Jobbára fehér színnel ellátott kerettel kaphatóak, de léteznek fekete, illetve ezüst színben is. Por és pára elleni védelem szempontjából az IP20-as általános beltéren használható, mint például nappali, hálószoba, folyosók. Itt a lényeg, hogy víz és pormentes körülmények között üzemeljenek. Ugyanakkor léteznek IP44 és IP65 értékkel ellátott panelek is, melyek fürdőszobában, konyhában, garázsban, pincében bátran alkalmazhatóak, nyugodtan kitehetjük a nedves-párás közeg által keltett hatásoknak, akár kültérre is.
Az elmúlt évtizedben terjedt el a gipszkarton használata mint álmennyezeti forma. A könnyű szerelhetőség és a vághatóság egyaránt közrejátszott a gyors elterjedésben. Természetesen lekövették a lámpagyárak is a felhasználást ezért elmondhatjuk, hogy a LED panel gipszkartonba való alkalmazással létrejött az egyik legegyszerűbb, legolcsóbb és legkönnyebben szerelhető világítási rendszer.
A kisebb teljesítményű LED panel általában kör alakú mennyezeti lámpa. A nagyobb méretűek 60x60 cm vagy 120x30cm négyzet vagy téglalap alakú amit külön vásárolható rugós rögzítő segítségével tudunk süllyeszteni.