A kényelmes vásárlás és az igényeinek leginkább megfelelő termékek ajánlása érdekében kérjük, fogadja el az ehhez szükséges cookie-kat a "Rendben" gombra kattintással.

Jóváhagyása esetén többek közt meg tudjuk őrizni beállításait és preferenciáit, illetve az Ön által megtekintett oldalakat, amely jobb vásárlási élményt nyújt majd Önnek. 

Választását később bármikor módosíthatja. 

Az adatfeldolgozással és partnereinkkel kapcsolatos további információkról itt olvashat bővebben:

Adatvédelmi tájékoztató

LED fényforrások melegedése

LED fényforrások melegedése
Vajon a LED fényforrás érzékeny a hőre? Nyitott vagy zárt burában is üzemeltethetjük sokáig? Olvasd el a bejegyzésünket a témában!

Gyerekkoromban, amikor egy éjszaka lázasan feküdtem a szobámban, édesanyám egy kendőt borított az olvasólámpára, hogy ne zavarjon az erős fény, de mégse legyek teljes sötétben. Néhány perc múlva úgy tűnt nekem, mintha a lámpaernyő mozogna, azután rájöttem, hogy nem lázálmom van, hanem a műanyag lámpaernyő meglágyult és lassan összeroskadt. Szerencse, hogy nem aludtam el, így sikerült elkerülni a nagyobb bajt. Az izzólámpa teljesítményének több mint 90%-a hővé alakul, nem véletlen, hogy a 60 wattos izzó, amely az olvasólámpában lehetett, bőven 100 °C fölé hevítette a környezetét.

A LED-ek jóval kevesebb hőt termelnek, mint az ugyanolyan mennyiségű fényt kibocsátó izzólámpák. Most is kell figyelnünk arra, hogy ne takarjuk le a lámpatestek szellőzőnyílását, amikor 7 W teljesítményű LED fényforrást működtetünk 60 wattos izzó helyett?

Az 1. ábra mutatja a lámpatestet, amelyen a mérést végeztem. A hőmérő érzékelőjét a lámpatest belsejében, a foglalat mellett helyeztem el, ezáltal a felfelé áramló meleg levegő hőmérsékletét tudtam meghatározni. A mérést először az 1. ábrán látható nyitott lámpatesttel végeztem, majd ugyanezt a mérést zárt lámpatesttel is végrehajtottam. A zárt állapot most annyit jelentett, hogy a lámpatest alsó és felső nyílását letakartam alumíniumfóliával, ezáltal meggátoltam, hogy a levegő szabadon cirkuláljon a lámpatestben.  A szoba hőmérséklete, tehát a mérés kezdőpontja mindkét esetben 18 °C volt. A LED fényforrás bekapcsolása után a levegő hőmérséklete folyamatosan emelkedett és mintegy fél óra kellett ahhoz, stabilizálódjon, ahogy a 2. ábráról leolvasható. 

 

Ledes lámpatest
Levegő hőmérséklet változás
1. ábra
Lámpatest LED fényforrással. A hőmérsékletet a nyíllal jelzett helyen a lámpatest belső oldalán mértem
2. ábra
A levegő hőmérséklete a lámpatestben nyitott és zárt állapotban. A fényforrás teljesítménye: 7 W.

 

A nyitott lámpatest belsejében a levegő hőmérséklete 42 °C-ig nőtt, míg a zárt lámpatest esetében a maximum ennél 10°C-kal magasabb, 52°C volt. Nem véletlenül szerepel tehát a 13 W maximális teljesítmény a lámpatest belső oldalán. Az ennél nagyobb teljesítményű fényforrás már olyan magas hőmérsékletre melegítené a lámpatest belsejét, hogy az károsítaná a műanyag alkatrészeket. Mivel nem akartam a szoba berendezését tönkretenni, nem próbáltam ki, mi történne, ha 13 wattnál nagyobb teljesítményű fényforrást használnék a lámpatestben.

Szokták mondani, nincs olyan megrakott szekér, amelyre nem fér fel még egy villával. Azért ezt az elvet, ne kövessük a hőterhelés méretezésénél, mert akitől származik (Ernest Hemingway), nem a kémiai reakciók sebességének hőmérsékletfüggésére vonatkoztatta.

A hőmérséklet emelkedésével a kémiai reakciók sebessége exponenciálisan nő. Ez annyit jelent egy LED esetében, hogy akár tíz éven keresztül gond nélkül világíthat, ha a hőmérséklete a megadott működési tartományon belül marad, de ha a környezet hőmérséklete meghaladja az előírt felső határt, akkor néhány nap alatt tönkremegy. A lenti ábrát egy szakmai publikáció képeiből készítettem. A LED-ek szilikon tokozásának hőmérséklete 120 °C-os volt és ezen a hőmérsékleten, a műanyag ház elszíneződik, értelemszerűen a LED fényárama drasztikusan csökken.  A folyamatot gyorsítja a magas páratartalom, mert a víz részt vesz a szilikon roncsolásában.

 

Műanyag tokozású LED

3. ábra
Műanyag tokozású LED degradációja az idő függvényében.
A képek forrása: Optical Materials, 86, (2018), 148-154


Ha nem is tűnik nagynak egy LED fényforrás teljesítménye, nem követhetünk el hibát, ha biztosítjuk a fényforrás hűtését. A LED-ek meghibásodása döntő részben a túlmelegedésre vezethető vissza.

 
(bla)