A kényelmes vásárlás és az igényeinek leginkább megfelelő termékek ajánlása érdekében kérjük, fogadja el az ehhez szükséges cookie-kat a "Rendben" gombra kattintással.

Jóváhagyása esetén többek közt meg tudjuk őrizni beállításait és preferenciáit, illetve az Ön által megtekintett oldalakat, amely jobb vásárlási élményt nyújt majd Önnek. 

Választását később bármikor módosíthatja. 

Az adatfeldolgozással és partnereinkkel kapcsolatos további információkról itt olvashat bővebben:

Adatvédelmi tájékoztató

Stroboszkóp hatás a LEDeknél

Stroboszkóp hatás a LEDeknél

Stroboszkóp-hatás:

A lámpák/égők vibrálását hívja a szaknyelv stroboszkóp-hatásnak. Ez a jelenség akkor következik be, mikor a fényforrás a hálózati feszültség periodikus váltakozását fényével követi. Erősíti a jelenséget, ha a fényforrásnak van olyan feszültségértéke, ami alatt nem, de felette már világít. A két világító szakasz között, egy hosszabb nem világító periódus jön létre. Hossza a fényforrás küszöbfeszültségi értékének nagyságától függ. A stroboszkóp-hatás csökkenti a koncentráló képességet, fárasztja a szemet és fokozott balesetveszélyes helyzetet teremthet forgó mozgást végző munkagépek közelében, mivel a forgó részek állónak látszódhatnak.

Stroboszkóp-hatás oka LEDeknél:

Először is tisztázzuk, hogyan is működnek a LEDek. A LED egy olyan félvezető melyre, ha a megfelelő villamos mennyiségeket kapcsoljuk (feszültség, áramerősség) hatásukra fénnyel válaszol, továbbá olyan tulajdonsággal is rendelkezik, hogy záró irányba letörési feszültséggel rendelkező diódák vannak. A LEDre kapcsolt feszültség egy bizonyos értéke fölött, a folyó áram hirtelen növekedni kezd. Ez egy olyan visszacsatolt folyamat, melyben a LED chipjének a hőmérséklete emelkedik, miközben a nyitó irányú feszültsége folyamatosan csökken. A folyamattal arányosan egyre nagyobb áram generálódik az áramkörben egészen a teljes félvezető eléréséig. Ennek okán a LEDeket úgynevezett áramgenerátoros meghajtó áramkörrel kell működtetni melynek a kimenetén a kimeneti feszültségtől függetlenül az áram értéke állandó.

Tehát a LEDeknél a stroboszkóp-hatás főként a meghajtó tápegység felépítésétől függ. A modern led fénycsöveknél, a régi hagyományos (gázos) típussal szemben alig figyelhető meg a stroboszkóp effektus.

Olcsó LEDes lámpák:

Előszeretettel szokták beszerelni a kapacitív jellegű előtéteket nagyon olcsó műanyag, fém, vagy kerámiaházas lámpákba. A LEDeket egy a hálózat egyik ágával sorba kötött kondenzátoron keresztül táplálják meg. Roppant egyszerű, ám fémházas lámpákba szerelve igen veszélyes is. Az előtét lelke egy számolt értékű polaritás független kondenzátor, melynek a hálózati frekvencián - a LEDek nyitóirányú árama által meghatározott - látszólagos ellenállása van. Az ilyen előtéttel szerelt lámpákra jellemző, hogy a LEDeik sorba vannak kapcsolva. 30 LED felett két áramkört kell képezni, ezért jellemző még rájuk a magas belső üzemi feszültség. Ezek a lámpák stroboszkóp-hatás szempontjából jóval rosszabbak, mivel a lámpa nyakában kevés a hely így az előtét is kicsi, így a LEDek tápfeszültségének szűrésén spórolnak. Ez azt jelenti, hogy feszültségtűrésben alulméretezett (400V-s helyett 250V, vagy 100V-s) alkatrészt szerelnek a lámpába, vagy nincs is benne szűrés. Ez azért lehet veszélyes, mert a lámpáról nem tudjuk megmondani, milyen előtéttel van szerelve, amíg szét nem szedjük. Mivel a táplálás a soros kondenzátor miatt nincs leválasztva a hálózatról, így a hálózattól függő feszültség kikerül a LEDekre. Általában a LEDek alumínium lapra vannak szerelve. A réz vezetősávokat a hőelvezető felülettől egy vékony műanyag réteg választja el. Így Ezek a lámpák, csak olyan lámpatestekbe szerelhetők, melyek el vannak látva megfelelő hatásos védővezetővel, illetve a lámpák csak feszültségmentesített állapotban cserélhetők.

Stroboszkóp-hatás jelenségét figyelhetünk meg az úgynevezett aktív P.F.C.-s nagyfrekvenciás áramköröknél is. Sajnos ezeket is gyártják olyan kialakítással, mely a hálózattól nem választja le a LEDeket, ezért ezekkel is fokozott óvatossággal kell bánni az áramütés veszélye miatt.

Nem leválasztós, stroboszkóp-hatással nem rendelkező áramköröket is gyártanak. Ezek viszont mind egytől-egyig nagyfrekvenciás tápegységekkel tápláltak. Itt a hálózati feszültség van pufferelve, mivel sokkal kisebb áram folyik bennük, mint a LEDeknél. Kevesebb LED van sorba kötve, általában olyan 10-16 db, így az áram erőssége jóval nagyobb, mint a kapacitív megoldásnál, de a feszültség számottevően kisebb.

A különbség nem túl sok a két kivitel között, mindössze pár alkatrész (kondenzátor, ellenállás) és néhány centiméter huzal. Ha biztosra akarunk menni a legjobban az elektronikában található transzformátor lábainak száma árulja el, hogy az adott tápáramkör a LEDeket a hálózattól elválasztja, avagy sem. A négy lábú transzformátorok nem, míg a hat bekötött lábbal rendelkezők leválasztják a LEDeket a hálózatról, így a lámpák feszültség alatt is biztonságosak.

Összefoglalva:

Stroboszkóp-hatású lámpánál főként soros kondenzátoros előtétet használnak. Az ilyen előtéttel szerelt fémházas lámpákat ajánlott kerülni. Veszélyes és az élettartamuk is kisebb.

Néhány elektronikus előtéttel szerelt lámpa is rendelkezhet stroboszkóp-hatással. Általában az előtét meghibásodása okozza a stroboszkóp-hatást. Ezek élettartama ugyan nagyobb a kondenzátoros előtéttel szerelt lámpáknál, ám áruk még mindig nagyon olcsó. Lehetnek kivételek.

Stroboszkóp-hatással nem rendelkező lámpákba két típusú előtétet szerelhetnek:

hálózatról leválasztósat, és nem leválasztósat, ám szétszedés nélkül nem lehet megállapítani milyen táppal vannak szerelve.

A nem leválasztósat általában kerámia és műanyagházas lámpákba szerelik, de néhány elvetemült gyártó a fémházas lámpákba is szerel nem leválasztós előtétet. Kerüljük!

A legjobb minőségűek és a leghosszabb élettartamot biztosítók a leválasztó transzformátoros előtéttel szerelt lámpák, mivel a hálózaton terjedő zavarjelenségek nem jutnak el a LEDekig.

Főként az alacsonyabb minőségi kategóriába tartozó (olcsóbb) LEDes lámpáknál figyelhető meg a jelenség. Szétszerelés nélkül nem lehet megállapítani, hogy milyen vezérléssel készült a lámpa, ennek ellenére a minőség mértékére más adatokból következtetni lehet. A gyártók feltűntetik, hogy termékük milyen feszültségtartományban képes működni. Ez akár 85-265 V is lehet. Minél nagyobb a tartomány, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a választott termék nagyobb minőséget képvisel.

Gyengébb minőségű E27 körte             Jó minőségű E27 körte

 Gyengébb minőségű GU10 spot                 Jó minőségű GU10 spot