Mit jelent az RGB rövidítés?
Az RGB színtér egy olyan additív színmodell, ami a vörös, zöld és kék fény különböző mértékű keverésével határozza meg az egyes színeket. Az elnevezése ezen három alapszín angol megfelelőinek első betűiből ered: Red (vörös), Green (zöld), Blue (kék). Elsődlegesen elektronikai eszközök és a számítástechnika terén alkalmazzák, pl. képernyők, kijelzők, érzékelők esetén.
Az RGB skálán egy színt az határoz meg, hogy milyen intenzitású a három komponense. Ezen koncepció szerint rajzolható egy háromdimenziós modell, ahol a 3 tengely sorra a 3 alapszínt adja meg, 0 és valamilyen maximális érték (általánosságban 1, vagy a 255) között, és ezen határokon belül értelmezhető a színtér összes eleme. Ha mindhárom 0, akkor az eredő szín fekete lesz, ha 1 (vagy a maximum), akkor fehér, az összes köztes érték eredményezi a különböző árnyalatokat, mint pl:
Piros és zöld maximum sárgát eredményez
Kék és zöld maximum türkiz színű lesz
Piros 0,5 (vagy a maximum fele), kék maximum pedig lila
Hogyan jelenik ez meg az RGB ledek területén?
Az RGB ledek esetében a színkeverés ezen az elven működik. A régebbi RGB ledes megoldások úgy tették lehetővé az egyes komponensek szerelését, hogy külön tokozásba helyezték a piros, a zöld és a kék ledeket. Ezeknél még szabad szemmel akár messzebbről is megfigyelhető, elkülöníthetőek a különböző színek.
A technológia és az előállítás fejlődésével az újabb RGB ledeknél már egy tokozáson belül tudták elhelyezni a különböző színű chipeket. Az alábbi képeken egy SMD és egy COB RGB led fényforrás látható. Mindkettőn látszanak az elkülönülő chipek, ám mivel nagyon közel vannak egymáshoz, működés közben az emberi szem számára homogén színt hoznak létre.
A led szalagoknál használt 5050 SMD RGB-nél jól látható, hogy 6 forrlába van. A 3 diódának közös a pozitív lába és a negatív ágon keresztül lehet szabályozni. A különböző színeket a piros, zöld, kék diódák fényének intenzitásával lehet kikeverni. Mind három teljes fényerejénél hideg fehér színben világít, ekkor érhető el vele a maximális fényerő is.