Rövidülnek a nappalok, egyre hosszabb ideig használjuk a világítást és ilyenkor vesszük észre, hogy a csillárban kiégett egy lámpa. Az eredetileg izzólámpára tervezett lámpatesteknél a fényforrás cseréje komoly próbatétel, amióta az izzólámpákat kivonták a kereskedelmi forgalomból. Az izzólámpák kiváltására először felkínált kompakt fénycsövekkel nagyon sok felhasználó volt elégedetlen. Kilógtak a csillárból, lassan melegedtek be, sokan panaszkodtak a nem megfelelő fényminőségre.
Ma már sokkal jobb helyzetben vagyunk, ha izzólámpát helyettesítő fényforrást keresünk. A LED-szálas fényforrások szinte minden, az izzólámpáknál megismert buraformával kaphatók: a körte alakú búra, különböző gyertya formák, gömbök, dekoratív típusok mind beszerezhetők. Ráadásul a fényforrások rendelkeznek mindazokkal az előnyökkel, amelyeket a LED technológia kínál: alacsony a fogyasztásuk, hosszú az élettartamuk, az alkalmazásunkhoz kiválaszthatjuk a legjobb fényszínt és áruk is versenyképes a többi fényforráshoz képest.
Az 1. ábra bal oldalán egy LED-szálas fényforrás látható. A bura belsejébe szerelt, sárga színű LED-szálak üveg pálcák, amelyeken a kék hullámhosszon sugárzó világítódiódák találhatók. A LED-szálas fényforrásoknál ezért tűnik fel gyakran a COG jelölés, ami a „Chip-on-Glass” (üveghordozóra szerelt LED) szakkifejezés rövidítése.
![]() |
![]() |
LED-szálas fényforrás | A LED szál felépítése |
1. ábra
A sárga bevonat a szálakon a fénypor, amely a kék fény egy részét elnyeli és hosszabb hullámhosszúságú sugárzássá alakítja. A kék fény és a fénypor által kibocsátott sárga fény keverékét fehérnek érzékeli az emberi szem és a fénypor vastagságával lehet beállítani a fényforrás színhőmérsékletét. Mivel izzólámpát helyettesítő termékről van szó, a LED-szálas fényforrások színhőmérséklete többnyire 2700 K, ami megegyezik az izzólámpáknál mérhető értékkel, de kaphatók 3000 K és 4000 K színhőmérsékletű változatok is.
A LED-szál hasonlóan viselkedik, mint az izzószál és ez az egyik jelentős előnye más LED termékekhez képest. A bura alakja, a szálak elrendezése miatt a LED-szálas fényforrás szinte a teljes térbe sugároz, míg a fagylalttölcsér-szerű LED fényforrások csak egy szűkebb térrészbe világítanak. Régi olvasólámpáknál vagy állólámpáknál érheti meglepetés a felhasználót, ha csak a féltérbe sugárzó fényforrást csavar be a foglalatba. Ahogy a 2. ábra szemlélti, egy 170° szögben sugárzó fényforrás alatt sötét folt marad, míg a legalább 320° szögben sugárzó fényforrás szinte a teljes teret bevilágítja.

2. ábra
Végül még egy szempont, amely nem a termék működésével kapcsolatos, de a környezettudatos vásárló nem feledkezhet meg róla: a LED-szálas fényforrás tömegének túlnyomó része az üvegbura és a csavaros fém fej, amelyek újrahasznosítására kiforrott megoldások működnek szerte a világban. A lámpakonstrukció lehetővé teszi, hogy a működésképtelen fényforrásokat a hulladékfeldolgozóban alkatrészekre bontsák, az üveg, fém és egyéb komponenseket egymástól elkülönítsék, ezáltal a LED-szálas fényforrások 95%-ban újrahasznosíthatók, szemben a műanyagházas LED fényforrásokkal, amelyeknél ez az arány sokkal rosszabb.
A fénypor által módosítható színhőmérsékletről már írtam pár bekezdéssel ezelőtt, de nézzük milyen megoldással lehet még változtatni a látható fényt. Nos ez egy egyszerű dolog, a filament LED üveg buráját pl borostyán bevonattal igazi vintage hatást tudunk elérni. Ilyenkor a szál LED-ek által kibocsátott fényt még az üveg színezésével variálhatjuk. Ezért éli reneszánszát 2020-ban a filament égő, mert akár 1800K vagy 2000K színhőmérsékletű extrém sárga színhőmérsékletet is elő tudunk állítani. Arról nem is beszélve, hogy a szál LED nem csak egyenes lehet, hanem tetszőleges formájú, pl. spirál, X alakú vagy cikk-cakk de szavakat is ki tudunk vele írni.
Az idei évben több gyártó is megjelent remek fényhasznosítású típusokkal. Többnél megfigyelhető a szál LED-ek vastagságának megnövekedett mérete a korábbiakhoz képest. Például a Kanlux Xled családhoz tartozó filament ledek is ilyenek. 152 lumen/watt hasznosításukkal jelenleg kiemelkednek a mezőnyből. Nézzük tovább milyen új lehetőséget nyújt ez a technológia. LED „égő” kiválasztásánál eddig komoly gondot okozott a régi 60 wattos izzó leváltása mignon vagyis E14-es foglalattal. A Tungsram gyártó jelentette a megoldást a 7 wattos 806 lumen fényáramú gyertya vagy gömb formájú fényforrásaival. Ezek már ténylegesen kiváltják a régi 60 wattos izzókat töredék fogyasztással. Mind a formát tekintve, mind a színhőmérsékletet (meleg, semleges, hideg) nagy a választék, de aki nem szeretne átlátszó burát az kérheti opál tejüveggel is.
(bla)