A kényelmes vásárlás és az igényeinek leginkább megfelelő termékek ajánlása érdekében kérjük, fogadja el az ehhez szükséges cookie-kat a "Rendben" gombra kattintással.

Jóváhagyása esetén többek közt meg tudjuk őrizni beállításait és preferenciáit, illetve az Ön által megtekintett oldalakat, amely jobb vásárlási élményt nyújt majd Önnek. 

Választását később bármikor módosíthatja. 

Az adatfeldolgozással és partnereinkkel kapcsolatos további információkról itt olvashat bővebben:

Adatvédelmi tájékoztató

Az infrapanel fűtés előnyei

2019. 02. 10. 00:00:00

Az infrapanel fűtés előnyei

Az infrapanelekről sok jót hallani manapság, de néha az az érzésünk, a reklámanyagok időnként túlzásba esnek. Az nagyon vonzó, ahogy a hagyományos fűtési módszerekhez képest hatékonyabbnak, tisztábbnak írják le az infrafűtést, sokszor a napsugárzáshoz hasonlítják a működését. Amikor az egészségre gyakorolt jótékony hatásáról, méregtelenítésről és vérnyomáscsökkentésről olvasunk, még a legnaivabb vásárlóban is felmerül a kétely, hogy infraszauna reklám keveredett egyes marketing brossúrák érvei közé. Azért ne öntsük ki a gyereket a fürdővízzel, gondoljuk végig milyen alkalmazásokban hasznos és előnyös az infrapanel és hol húzódnak az infrafűtés alkalmazásának korlátai.

Kétféle hőátadási módot alkalmazhatunk a fűtési rendszerekben: a hőáramlást és a hősugárzást.

Alapvetően hőáramlásra tervezik a radiátorokat, kályhákat, amelyek a helyiség levegőjét melegítik fel. A hideg levegő a fűtőtesthez áramlik, ahol felmelegszik. A meleg levegő felfelé áramlik és a helyére újabb hideg levegő érkezik, ezáltal beindul a levegő keringése a helyiségben.  

A hősugárzók a környezetükben levő tárgyak felületét, illetve a közelben tartózkodó személyeket közvetlenül melegítik. A hősugárzó közvetlenül nem melegíti fel a levegőt, jelentős légáramlást nem indít be a helyiségben.  Aki a szálló porra érzékeny, annak ez egy fontos szempont.

Itt érdemes megállni és összehasonlítani a kétféle fűtési módot. Ha télen a néhány napra magára hagyott és kihűlt lakást fel akarjuk fűteni, a hagyományos hőáramlásos fűtésnél órákig kell várni arra, hogy a levegő elfogadható hőmérsékletre melegedjen. Ezzel szemben a hősugárzó bekapcsolásakor azonnal érezzük a meleget, igaz csak addig, amíg a hősugárzó közelében vagyunk. Tehát az azonnali melegérzet a hősugárzás egyik előnye.

Eddig szándékosan csak hősugárzóról beszéltem, nem téve különbséget a hagyományos izzószálas hűsugárzó és az infrapanel között. Az infrapaneleknél ki szokták emelni, hogy 10 mm körüli hullámhosszú infrasugarakat bocsát ki, szemben az izzószálas hősugárzók által kibocsátott rövidebb, 1-2 mm-es sugárzással. Mi ebben az igazság?

Minden, a környezeténél melegebb test hőt sugároz ki magából. A sugárzott hő teljesítménye (az egy másodperc alatt kisugárzott hőenergia) a test hőmérsékletétől és a sugárzó felület nagyságától függ. Minél melegebb a test és minél nagyobb a felülete, annál több hőt fog leadni. A hőmérséklettel nem csak a sugárzott teljesítmény változik, hanem a hősugárzás hullámhossz szerinti eloszlása is. A hőmérséklet emelkedésével a sugárzás a rövidebb hullámhosszak felé tolódik el. Az alábbi ábra egy 72 dm2 (1,2´0,6 m) felületű, 80 °C-os infrapanel és egy 1,6 dm2 felületű, 600 °C hőmérsékletű hősugárzó teljesítményeloszlását mutatja a hullámhossz függvényében. A sugárzott teljesítmény, ami a görbék alatti területnek felel meg, mindkét sugárzóra ugyanaz, de a magasabb hőmérsékletű hősugárzó spektruma balra, a rövidebb hullámhosszak felé tolódott el. Tehát az infrasugárzás hullámhosszában valóban jelentős különbség van, de nem látom az okát, hogy ez jelentős különbséget okozna a hőérzetünkben, ha zakóban ülök az irodai asztalnál.

 

Sokkal fontosabb, hogy az infrapanel felülete jóval nagyobb az izzószálas hősugárzóénál, ezért a térbe egyenletesebben sugározza a hőt, mint a hősugárzó. Ha egy kicsit elmozdulunk a szobában, nem érzünk változást, míg a hősugárzónál lehet, hogy a tarkónk már nagyon meleg, de a kezünk fázik. Egy világítási analógiával élve, az infrapanel olyan, mint egy nagyfelületű, világítótest, amely egyenletesen bevilágítja a szobát, míg a hősugárzót egy olyan reflektorhoz hasonlíthatjuk, amely a falra egy fókuszált nyalábot vetít, de a sarokban már sötét van.

 

A leadott teljesítmény szempontjából a panel sugárzó felületének mérete nagyon fontos. A felületet nem csak a panel szélességével és magasságával lehet növelni, hanem a felület érdesítésével is. A finom kerámiaszemcséket tartalmazó infrapanelek ezért nagyobb teljesítményt adhatnak le a sima felületű társaikhoz képest. Persze a sima felületnek is van előnye: a fürdőszobában, vagy bármilyen más helyen, ahol gyakran szeretnénk tisztítani a fűtőfelületet, a sima üveg előnyei kerülnek előtérbe.

Az sem egy utolsó szempont, hogy a jóval 100 °C alatti hőmérsékleten működő infrapanel sokkal kevésbé tűzveszélyes, mint a magas hőmérsékletű hősugárzó, kicsi a valószínűsége, hogy valamilyen balesetet idéz elő. Az esztétikus, falba simuló kivitel pedig kifejezett előny. Az izzószálas hősugárzóval semmi gond, ha egy raktárhelyiségben működik, de nem túl elegáns a főnök asztala fölött. Infrapanelt viszont egy igényesen berendezett irodába is telepíthetünk. A színezett infrapanel egy modern stílusú épület belső terének dekoratív eleme lehet. Kaphatók olyan infrapanelek is, amelyek fűtőfelületére hőálló festékkel képet nyomtattak.  Itt már a látvány az elsődleges és a fűtés hatékonysága másodlagos szempont.

Vannak olyan tájékoztató anyagok, amelyek azt sugallják, hogy az infrapanel fűtés kevesebb energiát igényel, mint a hőáramlásos fűtési módszer. Itt óvatosnak kell lenni: az energiamegtakarítás abból jöhet, hogy a szobában a levegő hőmérséklete mondjuk csak 16-18 °C és az infrapanelt rásegítő fűtésként vetem be. Egy helyiséget, amelyben rövid ideig tartózkodunk, nem célszerű egész nap 22 °C-ra fűteni.

Egy 16-18 fokos levegőjű szobában, egy jól elhelyezett infrapanel közelében teljes lehet a komfort érzetünk és jelentős energiát takaríthatunk meg.

Összefoglalva: az infrapanelek kiválóan alkalmasak kiegészítő fűtésként. Könnyen és gyorsan telepíthetők, a termosztátról vezérelt fűtési rendszerbe beilleszthetők és bekapcsolás után azonnal érezzük a kellemes meleget.

 (bla)